Mozaik Sanatı Turizminde 10 İtalya Destinasyonu

Son zamanlarda dünyada devam eden her şeyle, hepimizin bir noktada her şeyden kurtulma dürtüsünü elde etmemize şaşmamalı. İtalya, bir çok farklı şeyi görmek ve denemek için inanılmaz bir turistik cazibeye sahiptir.Göz kamaştırıcı tertemiz sulardan şehrin hareketli sonsuz gecelerine kadar İtalya her şeye sahiptir.

Bir sonraki maceranı planlamayı mı düşünüyorsun?
Yardım etmek için buradayız, İtalya’daki bazı eşsiz Mozaik Sanatı turizm yerlerinin bir listesini yaptık. Keşfetmeye Başla!

RAVENNA

ravenna 1024x558 - Mozaik Sanatı Turizminde 10 İtalya Destinasyonu
Ravenna

Ravenna şehri, İtalya’nın birçok gizli mücevherlerinden biridir. İtalya’nın Kuzey bölgesinde yer alan, bazı mozaik ve mimari turizm yapmak isteyen herkes için bir zorunluluktur. Bu büyüleyici şehir, yüzyıllar boyunca var olan dünyanın en eski ve en güzel mozaik parçalarını içerir. Sanat şehirleri sahnesine dahil edilmek ve takdir edilmektedir.

SAN VİTALE BAZİLİKASI, RAVENNA

basilica of san vitale - Mozaik Sanatı Turizminde 10 İtalya Destinasyonu
Basilica of San Vitale

San Vitale‘nin güzel bazilikası, değerli eserin ve Bizans döneminin kusursuz işçiliğinin bir örneğidir. 1996 yılında UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan bu olağanüstü bazilikanın, zengin bir dini geçmişi vardır. Bulunan tüm mozaikler zengin renkler ve canlı hayal gücü ile üretilmiştir.

GALLA PLACİDİA MOZOLESİ, RAVENNA

GALLA PLACİDİA MOZOLESİ RAVENNA 1 - Mozaik Sanatı Turizminde 10 İtalya Destinasyonu
Galla Placidia Mozolesi, Ravenna

San Vitale’nin hemen karşısında güzel hazırlanmış mozaikleri ile de tanınan bu zarif anıt. Mozaiklerin daha iyi görülebilmesi ve daha fazla öne çıkmasını sağlamak için alçı taşı ve kaymak taşı kaplı, canlı ve benzersiz bir şekilde hazırlanmış mozaikleri barındırır.

DOMUS DEİ TAPPETİ Dİ PİETRA, RAVENNA

tappeti di pietra pavimento stanza emblema danza geni - Mozaik Sanatı Turizminde 10 İtalya Destinasyonu
DOMUS DEİ TAPPETİ Dİ PİETRA, RAVENNA

Santa Eufemia’nın güzel kilisesinin içinde yer alan büyük bir yeraltı alanı olan Domus Dei Tappetti Di Pietra’dır. On dört oda, güzel çiçek, geometrik ve figüratif tasarım unsurları ile Bizans döneminden el yapımı mozaiklerle tamamen işlenmiştir.

SİCİLYA

sicilia - Mozaik Sanatı Turizminde 10 İtalya Destinasyonu
Sicilya

Sicilya’nın güzel adası ya da “island of Sicily” olarak resmi olarak anılan, şaşırtıcı kristal berrak sulardan çok daha fazlasını barındırıyor. Akdeniz’in en büyük adasında iyi korunmuş kalıntıları ve anıtları bulabilirsiniz.

VILLA ROMANA, SICILY

Mosaico Villa Casale - Mozaik Sanatı Turizminde 10 İtalya Destinasyonu
VILLA ROMANA, SICILY

MS 4. yüzyılın başlarında inşa edilen Villa Romana, ünlü ” bikini kızları ” ve iç mekanlarda bulunan diğer birçok mozaik gibi unutulmuş ama güzel mozaiklere ev sahipliği yapıyor. Villa Romana del Casale’yi eşsiz bir ziyaret noktası yapan şey, binadaki mozaiklerin farklı tarzlarda sunulması; Mitolojiden, Homeros ilahilere, başka bir üslup ise Roma yaşamından doğa manzaralarını tasvir ediyor.

MONREALE CATHEDRAL, PALERMO, SİCİLIA

MONREALE CATHEDRAL PALERMO SİCİLIA - Mozaik Sanatı Turizminde 10 İtalya Destinasyonu
MONREALE CATHEDRAL, PALERMO, SİCİLIA

Monreale Palermo’daki güzel katedral, Sicilya’daki en iyi kiliselerden biri olarak kabul edilir. Monreale veya monte-reale kraliyet dağı anlamına gelir ve kilisenin üzerine inşa edildiği yerdir. Güzel bir mimari tarzda inşa edilen tüm bina, Norman ve Arap dönemi tarzlarına ek olarak, Bizans bölgesinden güzel işçilik ve mozaiklerle zenginleştirilmiştir. Kilisede bulunan mozaikler 2,4 ton altınla işlenmiş ve dünyanın en muhteşem mozaiklerinden biridir. Etkileyici değil mi?

ROMA

roma mosaic - Mozaik Sanatı Turizminde 10 İtalya Destinasyonu

Roma “Sonsuz şehir”, yayılan ışıkları ve canlı sokakları, devam eden festivaller ve geç akşamları ile çok iyi bilinir. Kolezyum, Vatikan müzeleri ve daha birçokları gibi dünyanın en büyük başyapıtlarından bazılarını barındırır.

SAİNT MARİA MAGGİORE BAZİLİKASI, ROMA

Jacopo torriti coronation of the virgin santa maria maggiore rome - Mozaik Sanatı Turizminde 10 İtalya Destinasyonu
SAİNT MARİA MAGGİORE BAZİLİKASI, ROMA

Roma kiliselerinin ortasında gerçek bir hazine. Roma’daki sanatsal Hıristiyan medeniyeti sırasında inşa edilmiş ve dünyanın her yerindeki insanlar için bir hac noktası olmuştur. Ebedi şehrin içinde; Vatikan’da bu bazilika, geçirdiği birçok restorasyon süreci sayesinde özgün yapısını korumuştur. İnce işlenmiş ve iyi muhafaza edilmiş bazı nefes kesen mozaikler içeriyor. İçinde bulunan muhteşem mozaikler, herhangi bir sanatseverlere ilham vereceğinden emin.

SAİNT PUDENZİANA BAZİLİKASI, ROMA

Basilica di santa pudenziana - Mozaik Sanatı Turizminde 10 İtalya Destinasyonu
SAİNT PUDENZİANA BAZİLİKASI, ROMA

Roma’daki en eski kiliselerden biri olan Saint Pudenziana Bazilikası, MS 4. yüzyılda inşa edilen mozaikleri barındırmaktadır. Papa, Hz.İsa’yı kutlayarak Roma Hristiyanlığı inancını desteklemek istemiş, mozaiklerin çoğunun bu vesileyle ilgili olduğunu fark ettik.

CARACALLA HAMAMLARI, ROMA – İTALYA

marwa caracalla - Mozaik Sanatı Turizminde 10 İtalya Destinasyonu
Marwa Caracalla

Roma’daki Caracalla hamamları, heykellerin bir koleksiyonunu tutuyor ve aynı zamanda atletik olayları tanımlayan ve sporcuların farklı tasarımlarını rekabet hakemleri ile tasvir eden mozaikleri restore ediyor.

NİKİ DE SAİNT PHALLE TAROT BAHÇELERİ, TOSKANA – İTALYA

niki de saint phalle - Mozaik Sanatı Turizminde 10 İtalya Destinasyonu
Niki de Saint Phalle

Niki de Saint Phalle’nin eserleri büyük ölçüde Antoni Gaudi’den etkilenmiş, hayatın Saint Phalle’deki eseri, her şeyin anlaşılmasının yanı sıra henüz açıklanamayan, sonsuz bir yaratılış dünyasını tasvir ediyor. 
Güzel mozaikler, seyircinin gözünde çok anlam taşıyor, bazıları onları estetik, esrarengiz, sanatsal ve hatta çılgın olarak yorumluyor. Gidip kendin görmelisiniz!

SAN MARCO BAZİLİKASI, VENEDİK, İTALYA

venedik san marco bazilikası - Mozaik Sanatı Turizminde 10 İtalya Destinasyonu
San Marco Bazilikası – Venedik

Basilica Di San Marco, Venedik’te bulunan ve büyük kanal manzaralı, dünyaca ünlü bir kilisedir. Bazilikanın hem dış hem de iç kısmı geniş bir mimari göz kamaştırıyor, ancak onu benzersiz kılan, 12. yüzyıla ait Bizans bölgesinin en eski dış mozaiklerinin bazılarını tutan bazilikanın önündeki detaylardır. İç kısım, bazıları Tanrı’nın ışığını sunmak için altınla yapılmış muhteşem mozaikler içeriyor.

 

Bu destinasyonlardan kaç tanesini ziyaret ettiniz? Sanat turizmi için en gözde yer hangisidir? Mozaik turizmi için farklı bir ülkeyi öne çıkarmamızı isterseniz, aşağıdaki yorum bölümünde bizi bilgilendirin.

Paylaş

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir