Mozaiğe Hazırım. Nereden Başlasam?

“Mozaik sanatı için malzemelerimi aldım fakat çalışmaya nereden başlasam ? Önce kenarları mı yapsam yoksa ortadan mı başlasam? “ diye soranımız çoktur. Mozaiğe başlamak için bir sınır yoktur. Temel nokta tasarımınız ve sağduyunuzdur.

Başlamanın temel kuralı; önce ana öğelerinizi oluşturmak ve ardından arka planı oluşturmaktır. Örneğin mozaik çalışmanızda bir çiçek gibi tek konu varsa öncelikle çiçekten başlayın, sonra arka planı oluşturun. Arka planı daha sonra oluşturma sebebimiz, çalışmamıza sınır koymadan gerekirse tekrardan boyutlandırmamız gerektiğinde kolaylık sağlamasıdır.

Çalışmanızda insan veya başka canlılar var ise öncelikle gözlerinden başlamanızı öneriyoruz. Daha sonra yüz hatlarına geçebilirsiniz. Gözler öznenin duygularının ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Bu duyguyu ortaya çıkardıktan sonra ifadenin geri kalan kısmını daha başarılı şekilde ilerletebiliriz.

Ön planda bulunan elemanlarla başlamak, arkasındaki diğer elemanları daha kolay ve özlü bir şekilde mozaiklemenize izin verir. Başka bir ipucu, eğer sizin için zor olan belirli bir bölüm varsa, mümkünse ilk önce bunu ele alın.

Paylaş

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir