Kolomb Öncesi Amerika’da Mozaik Sanatı

16. yüzyılın başlarında İspanyolların gelişinden önce Amerika’da sanat hayal ötesi kadar farklıydı. Birçok, Kolomb öncesi kültürün alfabesi olmadığı için, imgeler laik ve dini görüşlerini ifade etmenin, felsefelerini açıklama ve iletişim kurma yolu olarak kullanılmıştır.Farklı ritüel veya temsili amaçlara hizmet eden hem faydacı hem de dekoratifti. Avrupalılar, Amerikan topraklarına gelmeden önce ve hatta daha sonra, İspanyol öncesi kültürlerin sanatçıları zaten farklı medya ve materyaller kullanarak çok çeşitli eserler yaratmışlardır.

Arazinin doğal zenginliği nedeniyle, eski Amerikan sanatçıların geniş malzeme yelpazesi mevcuttur. Sanatçılar genellikle altın, gümüş, obsidyen ve değerli taşları kullanmışlardır.  Karmaşık inanç sistemlerine dayanarak, bütün bu kültürler, kesin benzerlikleri tasvir etmek yerine fiziksel yetenekleri ve karakterleri tercih ettiler. Çalışmanın duyusal özelliklerini yüksek saygı göstermenin yanı sıra, icra niteliği ve malzemenin lüksü üzerinde tutuyorlardı.

Kazı çalışmalarının çoğu orijinal üretim yerlerinden çok uzakta keşfedildi; bu, Kolomb öncesi halkın diğer medeniyetlerden ve yerlerden parçalar topladığını ve etkileyici işçiliğe çok saygı duyulduğunu gösteriyor. Dahası, yerel olarak yapılan çalışmaların bir kısmı, bölgenin tipik olmayan malzemeleriyle, değerli malzemelere ve onların değerlerine karşı her yerde var olan tutumu doğruladı.

Olmec Pavement Mosaic in La Venta Photo by Ruben Charles 1024x768 - Kolomb Öncesi Amerika'da Mozaik Sanatı
Olmec Pavement Mosaic in La Venta
Paylaş

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir