Dionna Ible’nın Regal Tanrıçası Serisi (İlham Kaynağı)

İngiliz mozaik sanatçısı Dionne, ilk olarak sekterek olarak çalıştığı 09:00-17:00 rolünün dışında daha yaratıcı bir ilgi peşinde koşarak, mozaik sanatına başladı. “Regal Goddness” serisinin çalışmalarına nasıl başladı, ilham kaynağı neydi?

-Dionne, bu çalışmasının taslağını önce kopyalama kağıdı ile çizerek işe başladı. Yapıştırılacak alan için MDF (Orta yoğunlukta fiberboard) kullandı ve yapıştırıcı malzeme olarak “Weldbond” marka tutkalı kullanarak vitray mozaikleri yapıştırmıştır.

-Çalışmada kullandığı malzemeler çoğunlukla vitray ürünlerdi. Vitray kullanma sebebi bir çok renk ve dokuyu içinde barındırmasıydı. Bunun yanında çalışmada sırsız seramik, smalti, deniz kabuğu tercih etmiştir.

dionne ible diptych - Dionna Ible'nın Regal Tanrıçası Serisi (İlham Kaynağı)
Regal Tanrıçası

-Dionne, çalışmasının tek odak noktasının tanrıça olmasını istediği için, tanrıça etrafında boş alanlara harç yaydı ve daha sonra küçük bir bıçak yardımı ile harca dokusunu vermiştir.

-Bu çalışmada ki mozaiklere şekil vermek için yuvarlak uçlu pense kullanmayı tercih etmiştir.

İlham Kaynağı

Dionne :” Birkaç yıl önce, kimliğimi ve gerçek kökenimi sorgulamaya başladığımda yetişkinliğe geldiğimi hissettim. Ailem bana kökenimizi ve Karayip tarihi hakkında olabildiğince fazla bilgi vermişti. Fakat kendim öğrenmek istiyordum. Öncelikle siyahilerin tarihini okumaya başladım. Daha sonra geleneksel Afrika elbiseleri ve görüntüleriyle çok ilgilenmeye başladım. Bayanların kullandığı headwraps’lara aşık oldum ve kendimde deney yapmaya başladım. Sonra onları giydiğimde aldığım olumlu yorumların farkına vardım.

Headwraps’ın tarihi üzerine biraz daha fazla araştırma yaptım ve Afrika’da insanların yaşamı ve sosyal statüsünün bir temsili olduklarını ve genellikle alçak gönüllülük, maneviyat ve refahı iletmek için kullanıldığını öğrendim.

Bu nedenle doğal olarak, bu gerçeği kutlayan mozaik çalışmaları yaratmam ve aynı zamanda zengin kültür tarihinin gençlerini eğitecek ve hatırlatacak bir şey yapmak istedim.”

-Dionne’nin eserleri kültürel dergilerde, gazetelerde, Tv şovları ve bir çok röportaja konu olmuştur.

Dionne Ible’nin Twitter adresini takip etmek için Tıklayınız.

Paylaş

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir